Gruzińskie pierożki chinkali

Chinkali to tradycyjne, przepyszne gruzińskie pierogi z mięsem. Ich przygotowanie jest proste i zajmuje mniej czasu niż przygotowanie klasycznych pierogów. Chodziły za mną od dawna i razem z mężem w końcu je ulepiliśmy. Smak przerósł nasze oczekiwania! Bulion dodany do farszu podczas gotowania uwalnia się z niego, w wyniku, czego otrzymujemy pieroga wypełnionego pysznym rosołem oraz mięsnym klopsikiem. W rezultacie otrzymaliśmy najpyszniejsze pierogi, jakie jedliśmy do tej pory!
Spróbujcie! Może Wam też posmakują?


Składniki na ciasto:
600g mąki pszennej
500 ml gorącej wody
1/2 łyżeczki soli
2 łyżki oleju

Składniki na farsz:
300g mielonego mięsa wołowego
200g mielonego mięsa wieprzowego
1 łyżeczka soli
1/2 łyżeczki świezo mielonego pieprzu
1 cebula
250ml bulionu lub rosołu
1 łyżeczka ziaren kolendry
3 łyżki posiekanej natki pietruszki


Ciasto: Do miski wsypujemy odmierzoną ilość mąki oraz sól i olej. Ciągle mieszając w mikserze z hakiem (lub ręcznie) dodajemy stopniowo bardzo gorącą wodę. Kiedy mąka z wodą połącza się z zwartą masę wyrabiamy ciasto ręką. Otrzymujemy ciasto sprężyste i miękkie.

Farsz: Mięso łączymy z drobno pokrojoną i podsmażoną cebulką. Dodajemy posiekaną natkę pietruszki, ziarenka kolendry, które uprzednio rozgniatamy w moździerzu. Dodajemy sól, pieprz oraz bulion (jeśli bulion jest słony, należy zmniejszyć ilość soli). Mieszamy, aż mięso wchłonie bulion. Może się okazać, że szklanka bulionu to za dużo, dlatego możemy wlewać rosół partiami. Finalnie farsz powinien być soczysty, nie lejący się. 

Przygotowywanie: Ciasto rozwałkowujemy, a następnie wcinamy miseczką (ok 15cm) koła. Na każdy placek nakładamy łyżkę farszu, a następnie zlepiamy do środka "na zakładkę" tworząc sakiewki.

Gotowanie: Pierogi wrzucamy na osoloną gotującą się wodę. Po wrzuceniu czekamy, aż wypłyną na powierzchnię wody, od tego czasu gotujemy na niewielkim ogniu przez 10 minut. Podczas gotowania wa nie może zbyt mocno wrzeć, by nie zniszczyć delikatnych pierogów. Ugotowane wyjmujemy łyżką cedzakową na talerz. Podczas odcedzania należy obchodzić się z pierogami delikatnie, by nie popękały i nie straciły zgromadzonego bulionu.

Spożywanie: O ile przygotowanie pierożków jest proste, o tyle wiedza na temat jak je zjeść wymaga dodatkowej wiedzy. Do chinkali nie używamy sztućców, gdyż krojenie spowoduje, że bulion ukryty wewnątrz wypłynie na talerz. Pierogi je się, trzymając palcami za zgrubienie sakiewki (miejsce zlepienia sakiewki), następnie należy wgryźć się w niego i wyssać ze środka powstały podczas gotowania mięsny bulion. Jedząc takim sposobem poznacie prawdziwy smak chinkali i zjecie go w sposób, jaki jedzą go rodowici Gruzini.

Z przepisu otrzymałam 25 pierożków. 

Smacznego!

Dziękuję, że tutaj jesteś! Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o  tym przepisie.

Nie zostawiaj w komentarzach linków (chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga).

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty